4Lapy_1_2 13

 

 

Nico – pacjent z Opola,  w trakcie transfuzji.  Ciężka niedokrwistość pokrwotoczna spowodowana krwawieniem z przewodu pokarmowego – przyczyna to wrzód żołądka. Z powodu hipoalbuminemii i spadku stężenia albumin w podskórzu podbrzusza  powstał galaretowaty przesięk (zdjecie2). Pomógł furosemid i transfuzja.  Wrzód żołądka u psa Nico w obrazie USG (zdjecie3) .

 

Nasz kolejny ciekawy pacjent wabi się Mapet. Hmmm, ciekawe co sobie teraz myśli:
,,Trochę się czaję za tym biurkiem. Ale tak mnie skłuli, tyle badań, a mam dopiero 7 miesięcy. Ale w końcu nie jest tu aż tak źle! Przecież znaleźli mi przyczynę fatalnej morfologii!”

Trochę sie czaję za tym biurkiem.Ale tak mnie skłuli, tyle badań, a mam dopiero 7 miesiecy.Ale w końcu nie jest tu aż tak źle!

 

 

Misia.Trafiła do nas po 3 transfuzjach. Obraz krwinek czerwonych, nawet po tych transfuzjach – to niedokrwistość megaloblastyczna. Przyczyną tworzenia się dużych form megaloidalnych erytrocytów są zaburzenia dojrzewania jąder erytrocytów spowodowane awitaminozą b12/ kwas foliowy. Tu powodem były zaburzeniami ich wchłaniania przy przewlekłym zapaleniu i krwawieniu w przewodzie pokarmowym, wywołanymi zakażeniem włosogłówką. Diagnostyka trudna,ale po ustaleniu przyczyny i 3 miesięcznym leczeniu jest całkowicie zdrowa (drugie zdjęcie to formy megaloidalne erytrocytów we krwi Misi)

 

                                                                                                   1.

                                                                                       2.