Geriatria

 

Zwierzęta geriatryczne to zwierzęta w podeszłym wieku, o które trzeba dbać w szczególny sposób, aby opóźnić proces starzenia. Na większość procesów zachodzących w żywym organizmie nie mamy większego wpływu, procesy starzenia się różnych narządów i tkanek toczą się nieubłagalnie.

 

Staramy się poprawić komfort życia tak bardzo jak tylko jest to możliwe oraz złagodzić ból. Niestety nasi czworonożni przyjaciele starzeją się szybciej. U dużych ras psów pierwsze objawy starości mogą pojawić się w wieku 5-6 lat . U mniejszych ras i kotów – kilka lat później.

 

Starsze zwierzęta cierpią często na dolegliwości związane z niewydolnością układu krążenia, nerek czy wątroby. Powszechnie spotykane są zaburzenia neurologiczne, zmiany zwyrodnieniowe narządu ruchu.

 

Uogólniając profilaktyka geriatryczna powinna uwzględniać:

– okresowe badania ogólne – ze szczególnym naciskiem na masę ciała, stan uzębienia, badanie oczu, uszu i zewnętrznych powłok ciała

– u starszych samców kontrola prostaty, zewnętrznych narządów płciowych i jąder

– u starszych samic badanie gruczołów mlecznych, zewnętrznych narządów płciowych, kontrola prawidłowości cyklów płciowych

– badania krwi dobrane specjalnie do stanu zdrowia konkretnego pacjenta

– okresowe badanie kardiologiczne

– konsultacja dotycząca diety i żywienia zwierząt w wieku starszym lub w poszczególnych jednostkach chorobowych

-zaburzenia motoryczne badania ortopedyczne i neurologiczne