ODROBACZANIE

Odrobaczanie młodych i dorosłych zwierząt jest bardzo ważnym elementem w opiece nad naszym pupilem. Pasożyty zagrażające domowym zwierzętom mogą wywołać groźne choroby, dlatego odpowiednio często musimy podawać psom i kotom środki odrobaczające.

Ważne jest odrobaczanie młodych zwierząt, niedługo po urodzeniu, ponieważ mogą być zarażone pasożytami matki. Odpowiedzialne są za to larwy, które przez łożysko przeszły z organizmu matki do jej potomstwa. Przeniesienie larw może nastąpić również podczas karmienia mlekiem matki. Dlatego nawet gdy jeszcze nie wychodzimy z naszym pupilem na spacer musimy przeprowadzić odrobaczenie. Pasożytami nasz pupil może zarazić się podczas spacerów. Osiedlowe alejki, place, ulice są pełne tzw. jaj inwazyjnych. Pasożyty mogą też dostać się do organizmu psa lub kota w domu, jeśli to my przyniesiemy je niechcący na butach lub może zostawić je odwiedzający nas obcy pies lub kot. Trzeba pamiętać także o tym, że pchły mogą być nosicielami larw tasiemca.

Należy pamiętać że zabiegi przeciw pasożytnicze działają tylko w czasie ich stosowania czyli od kilku do kilkudziesięciu godzin od ich podania. Dlatego taka terapia nie zabezpiecza zwierzęcia przed ponowną inwazją pasożytów.

Odrobaczanie szczeniąt najlepiej zacząć już po skończeniu 3 tygodnia życia później co 2 tygodnie przez 3-4 kolejne razy. Starsze psy powinny być odrobaczane co 3-6 miesięcy (2-4 razy w roku ) Ważne jest żeby zwierzęta były odrobaczane co najmniej 7dni przed szczepieniem.

Odrobaczanie kociąt możemy już rozpocząć ok. 4 tygodnia życia, powtarzamy je co 2 tygodnie co najmniej 2 razy. U starszych kotów istotne jest, czy kot jest wychodzący, czy mieszka wyłącznie w domu. Koty domowe nie polujące i nie zjadające przypadkowych rzeczy wystarczy odrobaczać zazwyczaj co 6 miesięcy. Natomiast koty wychodzące, a zwłaszcza takie które polują, trzeba koniecznie odrobaczać co 2-4 miesiące.

Odrobaczanie fretek powinno nastąpić u hodowcy około 5-6 tygodnia życia i powtarzamy je za 2 tygodnie. Gdy kupujemy młodziutką fretkę u hodowcy zapytajmy o odrobaczanie. Gdy mamy fretkę ze sklepu zoologicznego lub z nieznanego źródła zlecane jest w takiej sytuacji odrobaczenie zwierzątka. Starsze fretki należy odrobaczać co 6 miesięcy a te co mają kontakt z innymi zwierzętami lub są wyprowadzane na spacery co 3-4 miesiące.

Odrobaczanie królików zaleca się przeprowadzać 2 razy do roku. Pierwsze odrobaczenie na około 10 dni przed szczepieniem które wykonujemy zawsze na wiosnę. Drugie po sezonie letnim, w którym zwierzęta są karmione zielonką z przydomowych, osiedlowych trawników. Trawniki miejskie są rezerwuarem niezliczonej ilości pasożytniczych form przetrwalnikowych. Wydalane z kałem przez koty lub psy, mogą przedostać się za pośrednictwem podawanych królikowi roślin, do przewodu pokarmowego.