Ze zwierzęciem za granice

 

Jeśli chcemy wyjechać z naszym zwierzakiem za granice warto sprawdzić czy zwierze posiada :

-czip

-paszport

-ważne szczepienie przeciw wściekliźnie

 

Pierwszym krokiem do wyrobienia paszportu jest zaczipowanie psa.. Cienki mikroczip, wielkości ziarna ryżu, bezboleśnie aplikowany jest podskórnie w okolicy karku zwierzęcia po lewej stronie.

Czip może się przemieszczać, ale czytnik zawsze go odczyta. Bardzo ważne aby czip spełniał normy ISO. Czip nie spełniający tych norm może spowodować utrudnienia w przekroczeniu granicy.

Następnie zwierze musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliżnie. W przypadku pierwszego szczepienia wykonanego w wieku powyżej 3 miesiąca życia, szczepienie uzyskuje ważność 21 dni od zaszczepienia. Jeżeli zwierzę było szczepione regularnie w odstępach rocznych, szczepienie jest ważne w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Natomiast jeżeli właściciel nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest traktowane jako pierwsze i uzyskuje ważność 21 dni od zaszczepienia zwierzęcia.

Paszport zostaje wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, który poświadcza ważność zaszczepienia przeciwko wściekliźnie.