ZE ZWIERZĘCIEM ZA GRANICĘ…

Jeśli chcemy wyjechać z naszym zwierzakiem za granice warto sprawdzić czy zwierzę posiada :

  • czip
  • paszport
  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie

Pierwszym krokiem do wyrobienia paszportu jest zaczipowanie psa. Cienki mikroczip, wielkości ziarna ryżu, bezboleśnie aplikowany jest podskórnie w okolicy karku zwierzęcia po lewej stronie. Bardzo ważne aby czip spełniał normy ISO. Czip nie spełniający tych norm może spowodować utrudnienia w przekroczeniu granicy.

Następnie zwierze musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszego szczepienia wykonanego w wieku powyżej 3 miesiąca życia, szczepienie uzyskuje ważność 21 dni od zaszczepienia. Jeżeli zwierzę było szczepione regularnie w odstępach rocznych, szczepienie jest ważne w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Natomiast jeżeli właściciel nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest traktowane jako pierwsze i uzyskuje ważność 21 dni od zaszczepienia zwierzęcia.

Paszport zostaje wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, który poświadcza ważność zaszczepienia przeciwko wściekliźnie

Szczegółowe warunki wyjazdu psa, czy kota za granicę warto jeszcze doczytać na stronie ambasady docelowego kraju podróży.