kontakt@vivovet.pl 71 758 09 57, 607 676 567 Pon. - Pt. 9:00-19:00 | Sob. 10:00-16:00

Odrobaczanie

Odrobaczanie młodych i dorosłych zwierząt jest bardzo ważnym elementem w opiece nad naszym pupilem. Pasożyty zagrażające domowym zwierzętom mogą wywołać groźne choroby, dlatego odpowiednio często musimy podawać psom i kotom środki odrobaczające. Ważne jest odrobaczanie młodych zwierząt, niedługo po urodzeniu, ponieważ mogą być zarażone pasożytami matki. Odpowiedzialne są za to larwy, które przez łożysko przeszły z organizmu matki do jej potomstwa. Przeniesienie larw może nastąpić również podczas karmienia mlekiem matki. Dlatego, nawet gdy jeszcze nie wychodzimy z naszym pupilem na spacer, musimy przeprowadzić odrobaczenie. Pasożytami nasz pupil może zarazić się podczas spacerów. Osiedlowe alejki, place, ulice są pełne tzw. jaj inwazyjnych. Pasożyty mogą też dostać się do organizmu psa lub kota w domu, jeśli to my przyniesiemy je niechcący na butach lub może zostawić je odwiedzający nas obcy pies lub kot. Trzeba pamiętać także o tym, że pchły mogą być nosicielami larw tasiemca. Należy pamiętać, że zabiegi przeciwpasożytnicze działają tylko w czasie ich stosowania, czyli od kilku do kilkudziesięciu godzin od ich podania. Dlatego taka terapia nie zabezpiecza zwierzęcia przed ponowną inwazją pasożytów.

Odrobaczanie szczeniąt najlepiej zacząć już po skończeniu 3. tygodnia życia, później powtarzać co 2 tygodnie przez 3-4 kolejne razy. Starsze psy powinny być odrobaczane co 3-6 miesięcy (2-4 razy w roku ) Ważne jest, żeby zwierzęta były odrobaczane co najmniej 7 dni przed szczepieniem.

Odrobaczanie kociąt możemy rozpocząć już ok. 4. tygodnia życia, powtarzamy je co 2 tygodnie co najmniej 2 razy. U starszych kotów istotne jest, czy kot jest wychodzący, czy mieszka wyłącznie w domu. Koty domowe niepolujące i niezjadające przypadkowych rzeczy wystarczy odrobaczać zazwyczaj co 6 miesięcy. Natomiast koty wychodzące, a zwłaszcza takie które polują, trzeba koniecznie odrobaczać co 2-4 miesiące.