kontakt@vivovet.pl 71 758 09 57, 607 676 567 Pon. - Pt. 9:00-19:00 | Sob. 10:00-16:00

Ze zwierzęciem za granicę

Jeśli chcemy wyjechać z naszym zwierzakiem za granicę, warto sprawdzić czy zwierzę posiada:

  • czip
  • paszport
  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Pierwszym krokiem do wyrobienia paszportu jest zaczipowanie psa. Cienki mikroczip, wielkości ziarna ryżu, bezboleśnie aplikowany jest podskórnie po lewej stronie w okolicy karku zwierzęcia. Bardzo ważne, aby czip spełniał normy ISO. Czip niespełniający tych norm może spowodować utrudnienia w przekroczeniu granicy.

Następnie zwierzę musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszego szczepienia (wykonanego powyżej 3. miesiąca życia), szczepienie uzyskuje ważność 21 dni od zaszczepienia. Jeżeli zwierzę było szczepione regularnie w odstępach rocznych, szczepienie jest ważne już w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Natomiast jeżeli właściciel nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest traktowane jako pierwsze i uzyskuje ważność 21 dni od zaszczepienia zwierzęcia.

Paszport zostaje wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, który poświadcza ważność zaszczepienia przeciwko wściekliźnie.

Szczegółowe warunki wyjazdu psa, czy kota za granicę warto jeszcze doczytać na stronie ambasady docelowego kraju podróży.