kontakt@vivovet.pl 71 758 09 57, 607 676 567 Pon. - Pt. 9:00-19:00 | Sob. 10:00-16:00

Żywienie

Żywienie jest jednym z podstawowych warunków życia, rozwoju, zdrowia i sprawności fizycznej. Zdrowa dieta polega na przyjmowaniu odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych i wody. Składniki pokarmowe mogą być dostarczane w postaci różnych produktów, dlatego wiele sposobów odżywiania i diet może być uznane za zdrowe. Układaniem diet i konsultacjami żywieniowymi zajmuje się w naszej lecznicy lek. wet. Magdalena Straszewska-Kucharska. Pomoże ona Państwu dobrać odpowiedni sposób żywienia dostosowany do zdrowia i kondycji zwierzęcia oraz do Państwa trybu życia. Odpowiednio dobrana dieta zapobiega schorzeniom takim jak otyłość, wspomaga leczenie większości chorób (np. choroby nerek i dróg moczowych, choroby wątroby, cukrzyca, choroby serca, choroby stawów) oraz przyspiesza rekonwalescencję. Dodatkowo zmiana sposobu odżywiania często pomaga pozbyć się popularnych problemów, takich jak choroby skóry czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W chwili obecnej mamy wiele dróg do wyboru: suche karmy, wilgotne karmy, jedzenie gotowane dla psa lub dieta BARF. Niezależnie co wybierzemy, musimy dopasować to do wieku, wagi, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i ewentualnym cech indywidualnych oraz rasowych.

Suche karmy

Jest to najprostsze rozwiązanie, jeśli chodzi o karmienie naszego pupila. Sucha karma zawiera bardzo niewielkie ilości wody i wysoką zawartość suchej masy, która jest wynikiem specyficznej obróbki i gwarantuje długi okres przydatności do spożycia.

Karmy suche można podzielić na karmy bytowe i diety weterynaryjne. Diety weterynaryjne są to karmy skomponowane dla psów i kotów z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Diety weterynaryjne są polecane pupilom z chorobami nerek, wątroby, serca oraz z problemami trawiennymi lub zwierzętom cierpiącym na cukrzyce i alergie.

Karmy bytowe to karmy, które stosujemy w karmieniu zdrowych psów. Zapewniają one prawidłowy rozwój i wzrost w przypadku szczenięcia oraz zapewniają niezbędne składniki pokarmowe dla dorosłych i starszych psów.

Karmy dobrych firm:

  • są w pełni zbilansowane
  • zawierają odpowiednie minerały i witaminy
  • cechują się dużą smakowitością, odpowiednią wielkością i kształtem chrupek
  • posiadają białka pochodzenia zwierzęcego, probiotyki i holistyczne dodatki
  • nie zawierają pszenicy, glutenu kukurydzianego, soi, produktów mleczarskich
  • nie zawierają konserwantów, wypełniaczy i sztucznych barwników.

Na rynku dostępne są karmy o różnym poziomie jakości. Lepiej nie kupować tych najtańszych, ponieważ cena zwykle ma związek z jakością. Te karmy zawierają konserwanty, barwniki i sztuczne dodatki, a skład to głównie zboża i rośliny, które są tańsze niż mięso. Ziarna używane do produkcji karm są najsilniej uczulającym składnikiem karm, mogą powodować problemy ze skórą i alergie. Psy i koty jako zwierzęta mięsożerne, nie są z natury przystosowane do trawienia węglowodanów. Nie posiadają odpowiedniej ilości i jakości enzymów trawiennych, aby móc wykorzystać składniki odżywcze zawarte w zbożach. Dodatkowo różne psy mają różną tolerancję na ilość węglowodanów w karmie. U niektórych psów i kotów zboża mogą być przyczyną kłopotów z trawieniem i powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Taka dieta może prowadzić u psów i kotów do otyłości.

Sucha karma po otwarciu powinna być odpowiednio przechowywana, ponieważ szybko wietrzeje i traci wartościowe składniki. Otwarta karma po upływie 3 tygodni traci większość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Tłuszcze zawarte w pokarmie jełczeją. W otwartej karmie bardzo często zalęgają szkodliwe zarodniki pleśni, które też mogą być przyczyną alergii.

Wilgotne karmy

Ten system żywienia jest bardziej naturalny. Dobrze zbilansowana karma składa się z jak największej ilości wysokiej jakości mięsa i podrobów. Karmy wilgotne również dzielą się na karmy bytowe i diety weterynaryjne.

Gdy podstawą diety pupila mają być puszki lub saszetki musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów, które karma powinna spełniać:

  • jak najwięcej znanego pochodzenia mięsa i podrobów
  • tłuszcz pochodzenia zwierzęcego
  • dodatek witamin i taurynu – zwłaszcza u kotów

Należy wystrzegać się karm zawierających dodatki:

  • zboża –  kukurydza, pszenica, jęczmień i ryż
  • barwniki, przeciwutleniacze i konserwanty
  • cukier, karmel i inne substancje słodzące
  • aromaty
  • mleko i przetwory mleczne
  • stabilizatory.

Po otwarciu, karmy wilgotne należy przechowywać w lodówce i musimy pamiętać, aby taką karmę podawać w temperaturze pokojowej, po wcześniejszym ogrzaniu.

Jedzenie gotowane dla psa

Jedzenie gotowane dla pasa w domu daje nam ten komfort, że wiemy, co serwujemy. Jest to też prosta dieta do eliminowania alergenów.

Trzeba pamiętać, aby składniki typu kasza, ryż, makaron były gotowane odpowiednio długo, bo mogą spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a przede wszystkim nie należy podawać gotowanych kości !!! Podczas gotowania stają się kruche i rozszczepiają się na ostre drzazgi. Ostre niestrawne drzazgi mogą wbić się w ścianę żołądka i jelit oraz przebić się na wylot – powodując wylanie treści żołądkowej, jelitowej do otrzewnej i w efekcie wywołać ostry stan zapalny, będący zagrożeniem życia. W postaci ugotowanej w żołądku nie podlegają dokładnemu trawieniu i przechodząc do jelit zmieniają się w twardy, cementowy czop, powodujący ostre zaparcia lub co gorsza, zatykają światło jelita. Tego typu wypadki wymagają nagłej interwencji chirurgicznej.

Codzienne gotowanie jest dużym wysiłkiem, a także nie każdy wie, jak właściwie zbilansować dietę. Typowa dieta składa się z gotowanego mięsa, warzyw gotowanych lub surowych i wypełniaczy – czyli dodatków skrobiowych makaron, ryż i kasze. Taki sposób przygotowania posiłku częściowo niszczy wartości odżywcze składników pożywienia (witaminy, minerały, enzymy i kwasy tłuszczowe), a także zachodzą wtedy niekorzystne reakcje pomiędzy składnikami pokarmowymi. Dlatego może dojść do niedoborów witamin czy wapnia. Aby temu przeciwdziałać, musimy podawać odpowiednio skomponowane preparaty mineralno-witaminowe i aminokwasy.

Dieta BARF

Oparta na surowych składnikach, jest najbliższa naturalnemu żywieniu psów i kotów. Główne założenie tej diety jest takie iż psy i koty natura przystosowała przez miliony lat do jedzenia określonego typu pokarmów, dlatego najlepszym sposobem na ich żywienie jest podawanie pokarmów, do których organizmy naszych pupili są ewolucyjnie przystosowane.

Karmienie psów i kotów surowym pokarmem dostarcza zwierzęciu świeżych składników pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Ważne jest też, że w tej diecie nie występują żadne sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty oraz produkty zbożowe.

Surowe jedzenie dostarcza też odpowiednich enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Energia dostarczana zwierzęciu pochodzi głównie z białek i tłuszczów.

Należy jednak pamiętać, że jest to dieta ekstremalnie trudna do zbilansowania, wymaga konsultacji dietetyka oraz regularnych badań krwi i kontroli lekarza weterynarii. Niestety często źle zbilansowana dieta, jest przyczyną jeszcze większych problemów zdrowotnych zwierzęcia.

Podstawą diety są:

  • Surowe kości z mięsem (tzw. mięsne kości). Są to skrzydełka, szyje, korpusy, grzbiety drobiu (kurze, kacze, indycze). Części te zawierają kości, chrząstki, tłuszcz i mięso. Oprócz mniejszych kości, pies potrzebuje również większych i twardszych kości – stanowią doskonałą zabawę, rozbudowują mięśnie, czyszczą zęby, masują dziąsła i zaspokajają psychologiczną potrzebę psa. Kości są najlepszym źródłem minerałów, głównie wapnia i fosforu, zawierają również cenny szpik kostny, będący źródłem żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Mięso i ryby. Dopuszczalny jest każdy rodzaj mięsa – wołowina, baranina, konina, drobiowe, sarnina itd. Mięso zawiera dużo pełnowartościowego białka, jest także źródłem makro- i mikroelementów i witamin.
  • Podroby. Wątroba, nerki, serca, śledziona, żołądki, żwacze lub flaki wołowe nieczyszczone.  Jest to niezwykle ważna część, gdyż zawiera pierwszej klasy białka, minerały, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Warzywa i owoce. Są źródłem minerałów i witamin. Związki zawarte w warzywach i owocach pełnią funkcję detoksykacyjne, regulujące, bakteriostatyczne. Owoce i warzywa zawierają również błonnik, który jest potrzebny do normalnego przebiegu procesów wydalania.
  • Jajka i suplementy (olej, sproszkowane wodorosty, drożdże, suszona krew, probiotyki).