ŻYWIENIE

Żywienie jest jednym z podstawowych warunków życia, rozwoju, zdrowia i sprawności fizycznej.

Zdrowa dieta polega na przyjmowaniu odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych i wody. Składniki pokarmowe mogą być dostarczane w postaci różnych produktów, dlatego wiele sposobów odżywiania i diet może być uznane za zdrowe.

Układaniem diet i konsultacjami żywieniowymi zajmuje się w naszej lecznicy lek. wet. Magdalena Straszewska-Kucharska. Pomoże ona Państwu dobrać odpowiedni sposób żywienia dostosowany do zdrowia i kondycji zwierzęcia oraz do Państwa trybu życia,

Odpowiednio dobrana dieta zapobiega schorzeniom takim jak otyłość, wspomaga leczenie większości chorób takich jak choroby nerek i dróg moczowych, choroby wątroby, cukrzyca, choroby serca, choroby stawów oraz przyspiesza rekonwalescencję. Często zmiana sposobu odżywiania pomaga pozbyć się popularnych problemów takich jak choroby skóry, czy zaburzenia żołądkowo- jelitowe.

W chwili obecnej mamy wiele dróg do wyboru: suche karmy, wilgotne karmy , jedzenie gotowane dla psa lub dieta BARF. Bez względu co wybierzemy musimy dopasować to do wieku, wagi, aktywności fizycznej, stanowi zdrowia i ewentualnym cechom indywidualnym oraz rasowym.

 

Suche karmy

Jest to najprostsze rozwiązanie jeśli chodzi o karmienie naszego pupila. Sucha karma zawiera bardzo niewielkie ilosci wody i wysoką zawartosć suchej masy ,która jest wynikiem specyficznej obróbki i gwarantuje długi okres do spożycia.

Karmy suche można podzielić na karmy bytowe i diety weterynaryjne. Diety weterynaryjne są to karmy skomponowane dla psów i kotów z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Diety weterynaryjne są polecane pupilom z chorobami nerek, wątroby ,serca oraz z problemami trawiennymi lub zwierzętom cierpiącym na cukrzyce i alergie.

Karmy bytowe to karmy ,którą stosujemy w karmieniu zdrowych psów . Zapewniają one prawidłowy rozwój i wzrost w przypadku szczenięcia oraz zapewniają niezbędne składniki pokarmowe dla dorosłych i starszych psów.

Karmy dobrych firm są:

 • w pełni zbilansowane,
 • zawierają odpowiednie minerały i witaminy
 • cechują się dużą smakowitością, odpowiednią wielkością i kształtem chrupek
 • obecnością białka pochodzenia zwierzęcego, probiotyków i holistycznych dodatków
 • brak pszenicy, glutenu kukurydzianego, soi, produktów mleczarskich
 • brak konserwantów, wypełniaczy i sztucznych barwników

Na rynku dostępne są karmy o różnym poziomie jakości . Lepiej nie kupować tych najtańszych , ponieważ cena zwykle ma związek z jakością. Te karmy zawierają konserwanty, barwniki i sztuczne dodatki, zawierają głównie zboża i rośliny które są tańsze niż mięso. Ziarna używane do produkcji karm są najsilniej uczulającym składnikiem karm, mogą powodować problemy ze skórą i alergie. Psy i koty zwierzęta mięsożerne nie są z natury przystosowane do trawienia węglowodanów. Nie posiadają enzymów trawiennych w odpowiedniej ilości i jakości aby móc wykorzystać składniki odżywcze zawarte w zbożach. Dodatkowo różne psy mają różną tolerancje na ilość węglowodanów w karmie. U niektórych psów i kotów zboża mogą być przyczyną kłopotów z trawieniem i powodować zaburzenia żołądkowo- jelitowe. Taka dieta może prowadzić u psów i kotów do otyłości.

Sucha karma po otwarciu powinna być odpowiednio przechowywana, ponieważ szybko wietrzeje i traci wartościowe składniki. Otwarta karma po upływie 3 tygodni traci większość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Tłuszcze zawarte w pokarmie jełczeją. W otwartej karmie bardzo często zalęgają szkodliwe zarodniki pleśni , które też mogą być przyczyna alergii.

 

Wilgotne karmy

Ten system żywienia jest bardziej naturalny, dobrze zbilansowana karma składa się z jak największej ilości, wysokiej jakości mięsa i podrobów. Karmy wilgotne również dzielą się na karmy bytowe i diety weterynaryjne.

Gdy podstawą diety pupila maja być puszki lub saszetki musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów, które dobrze aby karma spełniała. Do tych parametrów należą :

 • jak najwięcej znajomego pochodzenia mięsa i podrobów
 • tłuszcz pochodzenia zwierzęcego
 • dodatek witamin i taurynu zwłaszcza u kotów

Należy wystrzegać się karm zawierających dodatków

 • zboża takich jak kukurydza,pszenica, jęczmień i ryż
 • barwników , przeciwutleniaczy i konserwantów
 • cukru, karmelu i innych substancji słodzących
 • aromatów
 • mleka i przetworów mlecznych
 • stabilizatorów

Po otwarciu karmy wilgotne należy przechowywać w lodówce i musimy pamiętać aby taką karmę podawać w temperaturze pokojowej po wcześniejszym ogrzaniu.

 

Jedzenie gotowane dla psa

Jedzenie gotowane w domu dla psa daje nam ten komfort, że wiemy co serwujemy. Jest to tez prosta dieta do eliminowania alergenów.

Trzeba pamiętać aby składniki typu kasza ,ryż , makaron były gotowane odpowiedni długo bo mogą spowodować zaburzenia żołądkowo- jelitowe, a przede wszystkim nie należy podawać gotowanych kości !!! Podczas gotowania stają się kruche i rozszczepiają się na ostre drzazgi. Ostre niestrawne drzazgi mogą wbić się w ścianę żołądka i jelit , mogą przebić się na wylot powodując wylanie treści żołądkowej, jelitowej do otrzewnej i spowodować ostry stan zapalny będący zagrożeniem życia. W postaci ugotowanej w żołądku nie podlegają dokładnemu trawieniu i przechodząc do jelit zmieniają się w twardy, cementowy czop powodujący ostre zaparcia lub co gorsza zatykają światło jelita. Tego typu wypadki wymagają nagłej interwencji chirurgicznej.

Codzienne gotowanie jest dużym wysiłkiem, a także nie każdy wie jak właściwie zbilansować dietę. Typowa dieta składa się z gotowanego mięsa, warzyw gotowanych lub surowych i wypełniaczy czyli dodatków skrobiowych makaron, ryż i kasze. Taki sposób przygotowania posiłku częściowo niszczy wartości odżywcze składników pożywienia jak witaminy , minerały, enzymy i kwasy tłuszczowe a także zachodzą wtedy niekorzystne reakcje pomiędzy składnikami pokarmowymi. Dlatego może dojść do niedoborów witamin czy wapnia. Musimy podawać odpowiednio skomponowane preparaty mineralno-witaminowe i aminokwasy.

 

Dieta BARF

Oparta jest na surowych składnikach jest najbliższa naturalnemu żywieniu psów i kotów. Główne założenie tej diety jest takie iż psy i koty natura przystosowała przez miliony lat do jedzenia określonego typu pokarmów, dlatego najlepszym sposobem na ich żywienie jest podawanie pokarmów do których organizmy naszych pupili są ewolucyjnie przystosowane .

Karmienie psów i kotów surowym pokarmem dostarcza zwierzęciu świeżych składników pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Ważne jest też, że w tej diecie nie występują żadne sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty oraz produkty zbożowe.

Surowe jedzenie dostarcza też odpowiednich enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Energia dostarczana zwierzęciu pochodzi głównie z białek i tłuszczów.

Należy jednak pamiętać, że jest to dieta ekstremalnie trudna do zbilansowania, wymaga konsultacji dietetyka oraz regularnych badań krwi i kontroli lekarza weterynarii. Niestety często źle zbilansowana dieta, jest przyczyną jeszcze większych problemów zdrowotnych zwierzęcia.

Podstawą diety są :

 • surowe kości z mięsem tzw mięsne kości są to skrzydełka ,szyje, korpusy, grzbiety z drobiu ( kurze, kacze, indycze). Części te zawierają kości, chrząstki, tłuszcz i mięso. Oprócz mniejszych kości pies potrzebuje większych twardszych kości te stanowią doskonałą zabawę, rozbudowują mięśnie, czyszczą zęby, masują dziąsła i zaspokajają psychologiczna potrzebę psa. Kości są najlepszym źródłem minerałów, głównie wapnia i fosforu, zawierają również cenny szpik kostny, będący źródłem żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
 • mięso i ryby: każdy rodzaj mięsa jest dopuszczalny wołowina , baranina , konina, drobiowe, sarnina itd. Mięso zawiera dużo pełnowartościowego białka, także jest źródłem makro i mikro elementów i witamin.
 • podroby – wątroba, nerki, serca , śledziona, żołądki, żwacze lub flaki wołowe nie czyszczone jest to niezwykle ważna część . Zawiera pierwszej klasy białka, minerały, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.
 • warzywa i owoce – Są źródłem minerałów i witamin. Związki zawarte w warzywach i owocach spełnią funkcję detoksykacyjne, regulujące, bakteriostatyczne Owoce i warzywa zawierają również błonnik który jest potrzebny do normalnego przebiegu procesów wydalania.
 • jajka i suplementy jak olej, sproszkowane wodorosty, drożdże, suszona krew, probiotyki.