Żywienie

 

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad psem i kotem jest ich właściwe żywienie.

Żywienie jest jednym z podstawowych warunków życia, rozwoju, zdrowia i sprawności fizycznej.

Zdrowa dieta polega na przyjmowaniu odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych i wody. Składniki pokarmowe mogą być dostarczane w postaci różnych produktów, dlatego wiele sposobów odżywiania i diet może być uznane za zdrowe.

 

Właściwe żywienie zwierząt jest bardzo ważne. Odpowiednia dieta zapobiega niektórym schorzeniom jak otyłość .Wspomaga leczenie większości chorób takich jak choroby nerek i dróg moczowych, choroby wątroby,cukrzyca, choroby serca , choroby stawów oraz przyspiesza rekonwalescencję. Często zmiana sposobu odżywiania pomaga pozbyć się popularnych problemów takich jak choroby skóry, zaburzenia żołądkowo – jelitowe . Błędy żywieniowe odbijają się nie tylko na urodzie ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia.

Niewłasciwe żywienie może skutkować chorobami uwidaczniającymi się po latach lub dopiero pod koniec życia zwierzęcia.

 

W chwili obecnej mamy wiele dróg do wyboru: suche karmy, wilgotne karmy , jedzenie gotowane dla psa lub dieta BARF. Bez względu co wybierzemy musimy dopasować to do wieku, wagi, aktywności fizycznej, stanowi zdrowia i ewentualnym cechom indywidualnym oraz rasowym.

 

Suche karmy

 

Jest to najprostsze rozwiązanie jeśli chodzi o karmienie naszego pupila. Sucha karma zawiera bardzo niewielkie ilosci wody i wysoką zawartosć suchej masy ,która jest wynikiem specyficznej obróbki i gwarantuje długi okres do spożycia.

Karmy suche można podzielić na karmy bytowe i diety weterynaryjne. Diety weterynaryjne są to karmy skomponowane dla psów i kotów z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Diety weterynaryjne są polecane pupilom z chorobami nerek, wątroby ,serca oraz z problemami trawiennymi lub zwierzętom cierpiącym na cukrzyce i alergie.

Karmy bytowe to karmy ,którą stosujemy w karmieniu zdrowych psów . Zapewniają one prawidłowy rozwój i wzrost w przypadku szczenięcia oraz zapewniają niezbędne składniki pokarmowe dla dorosłych i starszych psów.

Karmy dobrych firm są:

– w pełni zbilansowane,

– zawierają odpowiednie minerały i witaminy

– cechują się dużą smakowitością, odpowiednią wielkością i kształtem chrupek

-obecnością białka pochodzenia zwierzęcego, probiotyków i holistycznych dodatków

– brak pszenicy ,glutenu kukurydzianego, soi ,produktów mleczarskich

-brak konserwantów, wypełniaczy i sztucznych barwników

 

Na rynku dostępne są karmy o różnym poziomie jakości . Lepiej nie kupować tych najtańszych , ponieważ cena zwykle ma związek z jakością. Te karmy zawierają konserwanty, barwniki i sztuczne dodatki, zawierają głównie zboża i rośliny które są tańsze niż mięso. Ziarna używane do produkcji karm są najsilniej uczulającym składnikiem karm, mogą powodować problemy ze skórą i alergie. Psy i koty zwierzęta mięsożerne nie są z natury przystosowane do trawienia węglowodanów. Nie posiadają enzymów trawiennych w odpowiedniej ilości i jakości aby móc wykorzystać składniki odżywcze zawarte w zbożach. Dodatkowo różne psy mają różną tolerancje na ilość węglowodanów w karmie. U niektórych psów i kotów zboża mogą być przyczyną kłopotów z trawieniem i powodować zaburzenia żołądkowo- jelitowe. Taka dieta może prowadzić u psów i kotów do otyłości.

Pamiętaj o tym aby podawać karmę zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Sucha karma po otwarciu powinna być odpowiednio przechowywana, ponieważ szybko wietrzeją i tracą wartościowe składniki. Otwarta karma po upływie 3 tygodni traci większość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Tłuszcze zawarte w pokarmie jełczeją. W otwartej karmie bardzo często zalęgają szkodliwe zarodniki pleśni , które też mogą być przyczyna alergii.

 

 

Wilgotne karmy

Ten system żywienia jest bardziej naturalny, dobrze zbilansowana karma składa się z jak największej ilości, wysokiej jakości mięsa i podrobów. Jest pokarmem bliższym mięsożernej naturze zwierząt niż karma sucha. Karmy wilgotne również dzielą się na karmy bytowe i diety weterynaryjne. Lecz są one pokarmem wysoce przetworzonym , zawierającym sztuczne dodatki witaminowe przez co są gorzej przyswajalne przez organizm.

 

Gdy podstawą diety pupila maja być puszki lub saszetki musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów ,które dobrze aby karma spełniała. Do tych parametrów należą :

– jak najwięcej znajomego pochodzenia mięsa i podrobów

– tłuszcz pochodzenia zwierzęcego

-dodatek witamin i taurynu zwłaszcza u kotów

 

Należy wystrzegać się karm zawierających dodatków

– zboża takich jak kukurydza,pszenica, jęczmień i ryż

-barwników ,przeciwutleniaczy i konserwantów

-cukru ,karmelu i innych substancji słodzących

– aromatów

-mleka i przetworów mlecznych

– stabilizatorów

 

Należy wspomnieć również o tzw. karmach filetowych , które są karmami zawierające kawałki mięsa zanurzone w sosie lub galarecie. Karmy filetowe nie powinny być stosowane jako podstawowa karma gdyż zawierają zbyt dużo białka a za mało tłuszczu i nie zawierają żadnego dodatku witamin, minerałów i tauryny. Z tego względu tego typu karma świetnie sprawdza się jako przekąska lub dodatek do zbilansowanego posiłku.

Po otwarciu karmy wilgotne należy przechowywać w lodówce i musimy pamiętać aby taką karmę podawać w temperaturze pokojowej po wcześniejszym ogrzaniu.

 

 

Jedzenie gotowane dla psa

Jedzenie gotowane w domu dla psa daje nam ten komfort,że wiemy co serwujemy. Posiłki z reguły są swieże bo regularnie przygotowane , można dobierać składniki z gustem psa. Jest to tez prosta dieta do eliminowania alergenów.

Trzeba pamiętać aby składniki typu kasza ,ryż , makaron były gotowane odpowiedni długo bo mogą spowodować zaburzenia żołądkowo – jelitowe, a przede wszystkim nie podawać gotowanych kości !!! Podczas gotowania stają się kruche i rozszczepiają się na ostre drzazgi. Ostre niestrawne drzazgi mogą wbić się w ścianę żołądka i jelit , mogą przebić się na wylot powodując wylanie treści żołądkowej, jelitowej do otrzewnej i ostry stan zapalny będący zagrożeniem życia. W postaci ugotowanej w żołądku nie podlegają dokładnemu trawieniu i przechodząc do jelit zmieniają się w twardy , cementowy czop powodujący ostre zaparcia lub co gorsza zatykają światło jelita. Tego typu wypadki wymagają nagłej interwencji chirurgicznej.

Codzienne gotowanie jest dużym wysiłkiem, a także nie każdy wie jak właściwie zbilansować dietę. Typowa dieta składa się z gotowanego mięsa, warzyw gotowanych lub surowych i wypełniaczy czyli dodatków skrobiowych makaron, ryż i kasze. Taki sposób przygotowania posiłku częściowo niszczy wartości odżywcze składników pożywienia jak witaminy , minerały, enzymy i kwasy tłuszczowe a także zachodzą wtedy niekorzystne reakcje pomiędzy składnikami pokarmowymi. Dlatego może dojść do niedoborów witamin czy wapnia. Musimy podawać odpowiednio skomponowane preparaty mineralno-witaminowe i aminokwasy.

 

Dieta BARF

 

Oparta jest na surowych składnikach jest najbliższa naturalnemu żywieniu psów i kotów. Główne założenie tej diety jest takie iż psy i koty natura przystosowała przez miliony lat do jedzenia określonego typu pokarmów, dlatego najlepszym sposobem na ich żywienie jest podawanie pokarmów do których organizmy naszych pupili są ewolucyjnie przystosowane .

Karmienie psów i kotów surowym pokarmem dostarcza zwierzęciu świeżych składników pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Ważne jest też ,że w tej diecie nie występują żadne sztuczne dodatki, barwniki ,konserwanty oraz produkty zbożowe.

Surowe jedzenie dostarcza też odpowiednich enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu .Energia dostarczana zwierzęciu pochodzi głównie z białek i tłuszczów.

Podstawą diety są :

– surowe kości z mięsem tzw mięsne kości są to skrzydełka ,szyje, korpusy, grzbiety z drobiu ( kurze, kacze, indycze). Części te zawierają kości , chrząstki , tłuszcz i mięso .Oprócz mniejszych kości pies potrzebuje większych twardszych kości te stanowią doskonałą zabawę , rozbudowują mięśnie, czyszczą zęby, masują dziąsła i zaspakajają psychologiczna potrzebę psa. Kości są najlepszym źródłem minerałów ,głównie wapnia i fosforu , zawierają również cenny szpik kostny, będący źródłem żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

– mięso i ryby każdy rodzaj mięsa jest dopuszczalny wołowina , baranina , konina, drobiowe, sarnina itd. Mięso zawiera dużo pełnowartościowego białka, także jest źródłem makro i mikro elementów i witamin.

-podroby – wątroba, nerki, serca , śledziona, żołądki, żwacze (jest to pierwszy wołowy żołądek ) lub flaki wołowe nie czyszczone jest to niezwykle ważna część . Zawiera pierwszej klasy białka , minerały , witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

– warzywa i owoce – wymagają zmielenia aby poprawić ich strawność. Są źródłem minerałów i witamin .Związki zawarte w warzywach i owocach spełnią funkcję detoksykacyjne, regulujące , bakteriostatyczne . Owoce i warzywa zawierają również błonnik który jest potrzebny do normalnego przebiegu procesów wydalania.

– jajka i suplementy jak olej, sproszkowane wodorosty, drożdże, suszona krew ,probiotyki.

 

U zwierząt będących na tej diecie można zauważyć :

-zdecydowany wzrost energii i radości życia nawet u starszych psów,

– wzmocniony układ odpornościowy, dieta pomaga zlikwidować istniejące stany zapalne

-czyste zęby co oznacza świeży oddech,

-zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej ,która zostaje zastąpiona tkanką mięśniową

-mniejsza ilość odchodów na spacerze i w kuwecie oraz zapach staje się mniej intensywny

-błyszcząca sierść, mocny włos ,gęste futro, jego kolor staje się bardziej nasycony,

– znika nieprzyjemny zapach sierści

– znika problem z alergiami i chorobami skóry, chorobami stawów,

– ustępują stany zapalne narządów wewnętrznych jak i niewydolności tych narządów

 

Karmiąc dietą skomponowaną przez siebie możesz mieć pewność ,że dajesz pupilowi produkty najwyższej jakości. W zależności od potrzeb możesz w każdej chwili zmienić kompozycję składników.

Wiele sklepów i producentów proponuje nam wygodne wersje gotowych mielonek i mieszanek. Dostępne są mielone mięso różnych kategorii, mięso mielone z kością i chrząstkami, jak również gotowe miksy warzywno-owocowe.

Gotowe mielonki mogą stanowić część diety , formę urozmaicenia. Zwłaszcza jeżeli nie mamy dostępu do jakiegoś gatunku mięsa. Są również wygodne na wyjazdy lub gdy brakuje nam czasu.

Minusem gotowych mielonek jest to że nie znane są proporcje w jakich zmieszane jest mięso z kością i chrząstkami lub podrobami. I nie znana jest zawartość tłuszczu.

 

Dieta BARF ma korzystny wpływ na zdrowie i kondycje naszego zwierzaka . Po przestawieniu zwierzęcia na ten rodzaj karmienia często obserwuje się ustąpienie wielu dolegliwości zdrowotnych. Składniki diety pomagają likwidować istniejące stany zapalne oraz zapobiegać powstawaniu infekcji, ustępują również dolegliwości alergiczne.

 

Jeśli jesteś zainteresowany dietą BARF zapraszamy na konsultację podczas których zapoznasz się z zasadami diety i możliwością ułożenia odpowiednich przepisów, dostosowanych do potrzeb indywidualnych każdego zwierzaka.